Strona główna
Wstęp

Szanowni Państwo!

W sierpniu 2005 roku założyłem stronę „Łódzkie Ciekawostki”, aby zaprezentować rozmaite detale architektoniczne, charakterystyczne elementy tkanki miejskiej, czy niezwykłe obiekty, które można wypatrzeć podczas spacerów po naszym mieście. Częstokroć była to druga albo trzecia liga zabytków, a w przeważającej części – pospolite zagadnienia, na które mało kto zwracał uwagę.

Mijały lata, ewoluowały narzędzia do publikacji w Internecie, zwiększało się zainteresowanie dziejami Łodzi, zaczęło powstawać coraz więcej opracowań na temat detali architektonicznych oraz historii zaklętej w reliktach przeszłości. Coraz więcej osób interesowało się zagadnieniami prezentowanymi na „Łódzkich Ciekawostkach” i publikowało swoje fotograficzne spostrzeżenia.

W serwisie pojawiały się kolejne galerie, tymczasem losy najwcześniej sfotografowanych obiektów były zróżnicowane: niektóre demontowano, inne doczekiwały się odświeżenia przy okazji remontu. Niektóre obiekty doczekały się słusznej uwagi osób zainteresowanych, po innych natomiast jedynie wzdychamy wspominając „stare, dobre czasy”.

Prezentowane na stronie „Łódzkie Ciekawostki” obiekty nie są zasadniczo ułożone tematycznie, swoisty „misz-masz” dodaje tej prezentacji uroku. Katalogowanie skutkowałoby zupełną banalizacją zagadnień, porządkiem, z którego nic by nie wynikało. Zdjęć jest co prawda dużo, lecz oglądanie można rozłożyć sobie w czasie.

Rok 2021 z wiadomych przyczyn przyniósł wiele refleksji. Niektóre z nich dotyczyły również tej strony internetowej. Podsumowując moje rozmyślania: „Łódzkie Ciekawostki” spełniły swoją rolę i postanowiłem projekt zamknąć, a przynajmniej w jego obecnej formie. Trzydziesta galeria jest ostatnią, a liczba zdjęć, która osiągnęła 600 szt. - ostateczną.

Bardzo dziękuję wszystkim odwiedzającym – zarówno dawnym, jak i przyszłym (wszak strony nie likwiduję). „Łódzkie Ciekawostki” na pewno nie będą już rosły „wzdłuż”, co najwyżej „wszerz”, gdyż niektóre zagadnienia aż proszą się o dokładniejszy opis. Tymczasem nieustająco zachęcam do eksploracji różnych łódzkich zakamarków i tworzenia własnych opracowań.

Bartosz Stępień 

*
* *

Historia strony

1.08.2005 Uruchomienie strony. Publikacja pierwszej galerii. Do końca sierpnia w serwisie było już 60 zdjęć, a do końca roku - 160.

7.10.2009 „Łódzkie Ciekawostki” znalazły swój dom na serwerze MNC.

14.02.2010 Apel o ratunek modelu windy - ciekawostka numer 308. Został on w końcu zdemontowany, ale później okazało się, kto go wykonał.

7.08.2010 Pojawia się galeria numer 20

7.04.2014 Dwie nowe galerie za jednym zamachem: numer 23 i 24

7.03.2015 Publikacja galerii numer 25, na końcu której znalazła się ciekawostka nr 500.

1.08.2015 10-lecie strony "Łódzkie Ciekawostki"!
Z tej okazji nowa galeria (26) i odezwa: „znasz dalsze losy którejś ciekawostki?". O stronie napisano na łamach Dziennika Łódzkiego

10.12.2021 Publikacja ostatniej galerii - numer 30, z zamykającą ją fotką numer 600.

Galeria
Kontakt
Linki
                                                                               © Łódzkie Ciekawostki  · Zał.  1.08.2005  · Aktual.  10.12.2021